baNNerwalk » to widać… «

Zdobienia

Sitodruk

Wyroby mogą być zdobione w technologii sitodruku bezpośredniego lub transferu plastizolowego. Druk bezpośredni może być wykonywany na wyrobach gotowych, wykrojach lub w metrażu. Do sitodruku mogą być wykorzystywane  farby kryjące plastizolowe lub wodne. Dodatkowa możliwość to zastosowanie farb wywabowych. Dla uzyskania efektów specjalnych stosowane są ponadto farby puchnące, odblaskowe, fluoerescencyjne, oraz na wyroby elastyczne. Możliwe są ponadto nadruki 3D. Dodatkowa możliwość zastosowania sitodruku to nanoszenie bezpośrednich nadruków flokowych.

Haft

Hafty wykonywane mogą być bezpośrednio na wyrobach z wypełnieniem całej powierzchni motywu ściegiem hafciarskim lub jako aplikacje, w których pewna część wzoru wypełniona jest podłożem tekstylnym przymocowanym  ściegami hafciarskimi do powierzchni wyrobu. Jako podłoże tekstylne wykorzystany być może filc, satyna lub materiały, zastosowane do produkcji zdobionej odzieży. Przy użyciu specjalnych materiałów podkładowych można wykonywać hafty wypukłe, o wyraźnej trójwymiarowej strukturze. Kolejną możliwością jest wykonanie haftów z zastosowaniem przędz specjalnych takich jak boucle, przędze metalizowane, czy przędze odblaskowe. Innym sposobem zdobienia z wykorzystaniem haftu jest wykonanie plakietek, które mogą być mocowane do wyrobu przy użyciu zatrzasków, rzepów lub są trwale nanoszone za pomocą folii klejących.

Termosublimacja

Termosublimacja może być  wykonywana na materiałach o conajmniej 50% udziale włókien syntetycznych. Polega na przeniesieniu na powierzchnię wyrobu motywu graficznego wydrukowanego  uprzednio barwnikami sublimacyjnymi na specjalnym papierze. Do przenoszenie motywów używa się prasy lub kalandra, gdzie pod wpływem docisku i tempreatury barwniki przechodzą w stan lotny i wiążą się w sposób trwały ze strukturą włókien.

Termotransfer

Termotransfer jest technologią polegającą na przygotowaniu motywów graficznych z użyciem róznorodnych  materiałów z warstwą klejącą, wycinanych ploterowo i nanoszeniu ich na tekstylia za pomocą prasy termicznej. Materiały wykorzystywane do termotransferu to różnorodne folie flex i flok.

Emboprint

Emboprint jest metodą wytłaczania wzorów przy użyciu trójwymiarowych, metalowych lub ceramicznych  szablonów, często z użyciem dodatkowych materiałów podkładowych, z wykorzystaniem docisku i temperatury.

Dieplast

Dieplast. jest niskotemperaturową technologią jednoczesnego nadawania kształtu i nanoszenia zdobień trójwymiarowych z wykorzystaniem matryc. Do wykonywania wzorów wykorzystywane są materiały z tworzyw sztucznych o powierzchni barwionej, odblaskowej, zdrukowywanej lub flokowanej.

Żakard

Żakard to technologia wykonywania wielobarwnych motywów graficznych w procesie tkania. Znajduje zastosowanie do wykonywania plakietek, wszywek, flagietek, taś, gum itp. elementów tekstyliów.

druk cyfrowy

Druk cyfrowy może być wykonywany na wyrobach gotowych (DTG - direct to garment) lub w metrażu. Druk ten przystosowany jest do nanoszenia z fotorealistyczną dokładnością pełnokolorowych, całopowierzchniowych motywów graficznych zawierających przejścia tonalne.  Znajduje zastosowanie przede wszystkim przy zadruku powierzchni z włókien naturalnych.

Dżety, perły, cekiny, ćwieki, kryształki

Motywy graficzne na tekstyliach mogą powstawać z użyciem różnych elementów ozdobnych, takich jak dżety, perły, cekiny, ćwieki, kryształki. Elementy te mogą być wykorzystywane zarówno do tworzenia całych wzorów jak i do uzupełnienia motywów stworzonych w innych technologiach.

Mikrowtrysk

Mikrowtrysk. jest technologią służącą do produkcji różnego rodzaju wielobarwnych, trójwymiarowych plakietek, flagietek, przywieszek i innych dodatków odzieżowych, wytwarzanych z elastomerowych tworzyw sztucznych.

Techniki mieszane

Istnieje możliwość jednoczesnego zastosowania  poszczególnych technik zdobień w jednym wyrobie lub w jednym motywie graficznym.